U centru pažnje investitora ovog puta Bundestag i Bundesrat

26.03.2025.

Iako je obično u centru pažnje investitora zasedanje američkih federalnih rezervi (Fed), investitori su prošle nedelje sa većim interesovanjem pratili glasanje oba doma nemačkog parlamenta, jer se nije radilo samo o odlučivanju o budućnosti Nemačke, već i o budućnosti Evrope.

INDEKS

Profitabilnost u poslednjoj nedelji*

(14.03.2025 – 21.03.2025 )

Profitabilnost ove godine*
(31.12.2024 – 21.03.2025)

MSCI World

+1,24%

-4,38%

SAD - S&P 500

+1,08%

-7,56%

Evropa - DJ STOXX 600

+0,62%

+9,37%

Japan - Topix

+3,27%

+1,88%

Tržišta u razvoju –

MSCI Emerging markets

+1,72%

+1,25%

*uključujući dividende konvertovane u evrima.

Izvor: Bloomberg

Prošle nedelje je američki Fed održao sastanak na kojem, prema očekivanjima, nije promenio osnovnu kamatnu stopu. Tržišta kapitala su na ovu objavu reagovala bez većih oscilacija. Mnogo veći uticaj na berze su imale, s jedne strane, snižena prognoza privrednog rasta za SAD, koja bi prema predviđanjima trebalo da se smanji na 1,7% (očekivanja iz decembra 2024. iznosila su 2,1%), i povećanje očekivane osnovne inflacije na 2,8% (prethodno očekivanje je bilo povećanje na 2,5%). Predsednik američke centralne banke Powell je, pominjući inflaciju, ovog puta posle dužeg vremena upotrebio reč „tranzitorno“ odnosno „prolazno“, što je očigledno umirilo investitore i usledio je rast berzanskih indeksa. U poslednjoj nedelji je tako glavni berzanski indeks S&P 500 porastao za 1,08%, mereno u evrima. Slično je bilo i na tržištu obveznica, gde je 10-godišnja američka trezorska obveznica dobila 0,52% u vrednosti, dok je njen prinos pao na 4,28%. Ovo je posebno važno za period prvog polugodišta, jer savezna vlada ima pred sobom ogroman obim refinansiranja duga, pa je visina kamatne stope za novo zaduživanje ključna. Predsednik Fed-a je još jednom nagovestio da ove godine možemo očekivati još dva smanjenja kamatne stope za 25 baznih poena, što je takođe bilo u skladu sa očekivanjima tržišta.

Prošle nedelje su u oba doma nemačkog parlamenta održani ključni događaji, gde se odlučivalo o tome da li Nemačka može da se zaduži za više od 1% budžeta. Nemački parlament je odobrio zaduženje za sanaciju infrastrukture, zaštitu životne sredine i odbranu u iznosu od približno 1000 milijardi evra. S obzirom na to da na starom kontinentu raste strah od daljnje ruske agresije, ishod glasanja je bio veoma važan kako sa geopolitičkog, tako i sa ekonomskog aspekta. Neizvesnost oko rezultata oba glasanja dodatno je povećala interesovanje. Pozitivan konačni rezultat znači dodatnih 500 milijardi investicija, koje će većim delom biti usmerene na odbrambenu industriju, a manjim delom na infrastrukturu i zelenu energiju. Cena akcija nemačke kompanije za proizvodnju vojne tehnologije Rheinmetall je prošle nedelje pala za 2,37%,ali se ove godine povećala za 112,33%, čime je postala najprofitabilnija akcija u širem evropskom berzanskom indeksu Stoxx 600 Europe. Indeks Stoxx 600 Europe je prošle nedelje porastao za 0,62%. Dug Nemačke, koji je ranije važio za zlatni standard u pogledu otplate, počinje da gubi sjaj, ali je zadržao visoku ocenu poverenja investitora. Stopa prinos 10-godišnje državne obveznice se povećala na 2,76%, dok je sredinom decembra 2024. iznosila 2,03%.

Nakon dve nedelje rasta, vrednost dva najvažnija kineska berzanska indeksa se smanjila. Pad optimizma je delimično posledica povećane neizvesnosti u vezi sa dodatnim tarifama od strane SAD, a delimično je povezan sa još uvek slabim kineskim sektorom nekretnina. Aktivnost u kineskom sektoru nekretnina smanjila se za 9,8% u prva dva meseca ove godine. Pretpostavlja se da dno još uvek nije dostignuto. Stopa nezaposlenosti u kineskim gradovima povećala se na 5,4% u februaru 2025. S druge strane, objavljeno je nekoliko optimističnih makroekonomskih podataka koji potvrđuju da bi Kina bez većih poteškoća trebala postići ciljani rast BDP-a od 5%.Prodaja na malo u Kini porasla je za 4% u prva dva meseca ove godine, dok je industrijska proizvodnja porasla za 5,9%. Kineski berzanski indeks MSCI China je prošle nedelje izgubio 1,16% vrednosti.

Za razliku od ostatka razvijenog sveta, Japan se suočava sa upornijom inflacijom, pa očekivanja investitora idu ka povećanju kamatnih stopa. Na sastanku centralne banke prošle nedelje, uprava je zauzela umereniji ton, što je očigledno odgovaralo investitorima, jer je vrednost glavnog berzanskog indeksa Topix porasla za 3,27%.

 

Autor članka
Andrej Zakotnik
Portfolio menadžer
NLB Skladi, Tivolska cesta 48, 1000 Ljubljana