Berze su završile prazničnu nedelju sa rastom

30.12.2024.

Božićna nedelja je počela rastom, koji su predvodile tehnološke akcije, ali se trend preokrenuo nakon zatvaranja u sredu.

Ipak, berze su završile nedelju pozitivno i pokazale otpornost u periodu niske tržišne aktivnosti.

INDEKS

Profitabilnost u poslednjoj nedelji*

(20.12.2024 – 27.12.2024 )

Profitabilnost ove godine*
(31.12.2023 – 27.12.2024 )

MSCI World

+0,96%

+27,60%

SAD - S&P 500

+0,77%

+34,73%

Evropa - DJ STOXX 600

+0,99%

+9,39%

Japan - Topix

+2,74%

+14,81%

Tržišta u razvoju –

MSCI Emerging markets

+1,14%

+15,50%

*uključujući dividende konvertovane u evrima

Izvor: Bloomberg

 

U ponedeljak je u SAD odjeknula vest da je u decembru poverenje američkih potrošača prvi put u tri meseca neočekivano opalo zbog zabrinutosti oko neizvesnosti u vezi sa politikama Trampove administracije. Indeks poverenja, koji meri The Conference Board, pao je sa novembarskih 112,8 na 104,7, pri čemu je najveći pad zabeležen kod potrošača starijih od 35 godina. U odgovorima na anketna pitanja potrošači su sve češće navodili politiku i carine kao ključne brige. Čak 46% ispitanih očekuje da će carine povećati troškove života, dok 21% očekuje da će carine stvoriti više radnih mesta u SAD. Upravo u SAD smo bili svedoci porasta traženih prinosa na američke državne obveznice, posebno na dugom delu obvezničke krive. To ukazuje na to da investitore u državne dužničke hartije od vrednosti obuzima strah da će se inflacija vratiti i da će Fed biti oprezniji u snižavanju kamatnih stopa naredne godine.

U ponedeljak su takođe objavljeni rezultati koji su bili ispod očekivanja u vezi sa porudžbinama trajnih dobara za novembar. Četvrti put u poslednjih šest meseci, nove porudžbine za trajna dobra su opale, i to za 1,1%, dok su analitičari očekivali blagi rast (0,2%). Pad u novembru je uglavnom bio posledica manjeg broja porudžbina za komercijalne avione i odbrambene troškove, koji su bili niži od očekivanih. Ministarstvo rada je u četvrtak izvestilo da su zahtevi za naknade za nezaposlene u nedelji koja se završila 21. decembra blago opali (na 219.000), što je najniži broj od sredine novembra. Međutim, broj osoba koje i dalje primaju naknade za nezaposlenost povećao se na 1,91 milion, što je najviši nivo od kraja 2021. godine. Ovo ukazuje na to da nezaposleni pojedinci trebaju više vremena za pronalaženje novog posla.

Na evropskom tlu političko okruženje je bilo dinamičnije, jer je francuski predsednik Emmanuel Macron imenovao novu vladu pod vođstvom premijera Françoisa Bayrou-ja, nakon što je prethodna vlada raspuštena  početkom meseca. Bayrou je već četvrti premijer imenovan u poslednjih godinu dana, jer se vlada i dalje suočava sa velikim problemima u rešavanju ogromnog fiskalnog deficita. Takođe, dodatne tenzije na starom kontinentu izazvao je novoizabrani američki predsednik Donald Trump, koji je na svojoj društvenoj mreži napisao da bi Evropska unija trebalo da pokrije  svoj deficit sa Sjedinjenim Državama obimnom kupovinom nafte i gasa, inače preti tarifama. Mnogi analitičari smatraju da će EU verovatno povećati kupovinu američkih energetskih izvoza, jer nastoji smanjiti svoju zavisnost od ruskih isporuka.

Na japanskom tlu, podaci o ekonomskoj aktivnosti za novembar ponudili su mešovitu sliku. Industrijska proizvodnja smanjila se za 2,3%, što je pad u poređenju sa oktobarskim povećanjem od 2,8%, ali bolje od predviđenog pada od 3,5%. S druge strane, maloprodaja je predstavljala svetlu tačku, jer je u novembru porasla za 1,8%, što je premašilo očekivanja i značajno ubrzalo u poređenju sa oktobarskim povećanjem od 0,1%. Stopa nezaposlenosti ostala je stabilna na 2,5%, što je bilo u skladu sa očekivanjima.

 

Autor članka
Ven Florjančič
Portfolio menadžer
Po NLB Skladi, Tivolska cesta 48, 1000 Ljubljana